M£ODZIE¯OWY KLUB ROZWOJU OSOBISTEGO
M³odzie¿owy Klub Rozwoju Osobistego

M³odzie¿ o klubie

Informacje ogólne

M³odzie¿owy Klub Wspierania Rozwoju Osobistego dzia³a od 2000 roku. Pomys³ utworzenia Klubu powsta³ w momencie, gdy dostrzegli¶my, ¿e absolwenci ¦wietlicy, odchodz±c z niej w wieku 14 lat, pozostawiani s± bez wsparcia w bardzo trudnym dla siebie okresie ¿yciowym. Jest to czas zmiany szko³y, rozpoczêcia pracy w zak³adach, gdzie odbywaj± praktyczn± naukê zawodu. Jest to równie¿ moment, w którym poszerza siê dla m³odych ludzi dostêp do alkoholu, narkotyków, do m³odzie¿owych grup nieformalnych, które s± szczególnie atrakcyjne dla m³odzie¿y, borykaj±cej siê z du¿± ilo¶ci± problemów. Zauwa¿yli¶my, ¿e absolwenci ¦wietlicy nie radzili sobie w sytuacji tak du¿ej ilo¶ci zmian; rezygnowali ze szkó³ i praktyk, g³ównie z tego powodu, ¿e nikt ich nie wspiera³. Dlatego postanowili¶my stworzyæ dla nich takie miejsce, które wychodzi naprzeciw ich problemom.

M³odzie¿owy Klub jest otwarty od poniedzia³ku do pi±tku w godzinach 11.00 - 19.00. Klub tworzy grupa m³odzie¿y w wieku od 13 do 18 lat wraz z dwojgiem wychowawców. Praca z grup± licz±c± 15 cz³onków prowadzona jest w oparciu o zasadê spo³eczno¶ci terapeutycznej i zajêæ grupowych, w trakcie których m³odzie¿ pracuje nad wzrostem zaufania, otwarto¶ci oraz poczucia w³asnej warto¶ci. Oprócz zajêæ, których tematyka jest narzucona przez wychowawców, klubowicze sami ustalaj± obszary, nad którymi chc± pracowaæ w trakcie swoich spotkañ.

W M³odzie¿owym Klubie pomagamy m³odym ludziom w trzech p³aszczyznach:

- opiekuñczej:

• zapewnienie ¿ywienia dla uczestników klubu,
  • organizowanie materia³ów szkolnych (ksi±¿ki, zeszyty, przybory),
  • zapewnienie opieki lekarskiej tym uczestnikom, którzy aktualnie jej potrzebuj±;

- wychowawczej:

• uczenie zdrowego stylu ¿ycia - bez narkotyków, alkoholu, papierosów,
  • przygotowanie do prawid³owego funkcjonowania w doros³ym ¿yciu,
  • uczenie umiejêtno¶ci samoobs³ugi - przygotowywanie posi³ków, dbanie o w³asn± higienê, sprz±tanie,
  • uczenie umiejêtno¶ci wa¿nych dla pe³nienia ról w spo³eczeñstwie - zawodowych, rodzinnych, towarzyskich;

- terapeutycznej:

• realizowanie indywidualnych programów terapeutycznych, opracowywanych dla ka¿dego uczestnika Klubu,
  • pomoc w rozwi±zywaniu kryzysów szkolnych, rówie¶niczych, zawodowych, osobistych,
  • wspieranie oraz motywowanie do rozwoju intelektualnego, zawodowego, emocjonalnego.